امام جمعه قم با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: ما در هیچ طرح مشترکی با آمریکا در مورد عراق ورود پیدا نمی‌کنیم؛ آمریکا خود برپا کننده فتنه‌هاست و امکان ندارد ملت و دولت ایران با آمریکا همراهی کنند.

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد اظهار داشت: هوای نفس و حب دنیا دو عامل مهم در شکستن مرزهای الهی از سوی برخی انسان‌ها هستند و از جمله دیگر عوامل می‌توان به فروختن آخرت به بهای دنیا، ظلم و زیر پا گذاشتن عدالت اشاره کرد که مانع از تکامل روح انسانی می‌شوند.

وی افزود: پیروی هوای نفس یکی از مشکلات در جامعه به شمار می‌رود زیرا بندگان را از راه حق جدا و به سراب گناه و فساد می‌کشاند.

امام جمعه قم با بیان اینکه دنیا و مادیات در ذات خود مذموم نیستند گفت: روایات اسلامی در مذمت دنیا ناظر بر وابستگی به مادیات است که جنایات فراوانی را در طول تاریخ رقم زده است.

وی در خطبه دوم ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری مراسمات نیمه شعبان به ویژه شهرداری قم و مسجد مقدس جمکران خاطرنشان کرد: 31 خرداد سالروز شهادت دکتر چمران را گرامی می‌داریم؛ او مردی خدمت‌گزار، بی ادعا، مسئولیت‌پذیر و مورد توجه امام امت بود و توانست در ستاد جنگ‌های نامنظم در دفاع از کشور نقش‌آفرین باشد.

حسینی بوشهری با اشاره به نخستین روز تیرماه یعنی روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی خاطرنشان کرد: تبلیغ از جمله عوامل بقای اسلام به شمار می‌رود و هر مسلمانی وظیفه دارد در هر جایگاهی که هست به تبلیغ دین بپردازد البته امروزه طلاب و روحانیون باید تلاش بیشتری به ویژه در آستانه ماه مبارک رمضان و با هدف تبلیغ صحیح دین داشته باشند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور هفته قوه قضائیه را مورد توجه قرار داد و افزود: حادثه هفتم تیرماه در درجه نخست قساوت و اوج کینه‌های دشمنان و منافقان را به ملت ایران ثابت کرد و از سوی دیگر نشان داد که اگر شخصیت‌های نظام را از ملت بگیرند باز هم این نظام آنقدر مستحکم هست که باقی بماند و رشد کند.

وی قوه قضائیه را جزو ارکان نظام جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: مردم انتظار دارند این قوه امنیت اخلاقی، اجتماعی و عدالت را در جامعه برپا دارد؛ پیشگیری از جرم یکی از مهمترین وظایف قوه قضائیه به شمار می‌رود که اهمیت بیشتری از مقابله با جرم پس از وقوع دارد ضمن اینکه قوه قضائیه باید برای کاهش فرآیند دادرسی، حبس‌زدایی و استفاده از مجازات‌های جایگزین هم توجه لازم را داشته باشد.

حسینی بوشهری در ادامه به مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: کندی کار در تهیه پیش‌نویس توافق‌نامه به دلیل زیاده‌خواهی‌های دشمنان است؛ ما به مذاکره‌کنندگان خودمان اعتماد داریم و تاکید می‌کنیم که هیچ کس نباید از خطوط قرمز نظام اسلامی بگذرد؛ خطاب ما به دشمن این است که از این فرصت طلایی و حسن نیتی که جمهوری اسلامی نشان داده استفاده کنید وگرنه کارشکنی تنها به ضرر خودتان خواهد بود و ملت ایران متضرر نخواهد شد.

خطیب جمعه قم با بیان اینکه ملت ایران هیچگاه از دستاوردهای امام و انقلاب عقب‌نشینی نمی‌کند تصریح کرد: ما همصدا با رهبر خود فریاد هیهات من الذله را سر خواهیم داد و اگر مذاکرات به نتیجه هم نرسد دنیا برای ما به آخر نرسیده است.

وی در بخش دیگری از خطبه دوم به تحولات اخیر عراق و حملات گروه داعش اشاره کرد و افزود: نباید گروه داعش را بزرگ جلوه دهیم زیرا این تروریست‌ها از سوی دشمنان اسلام اجیر شده‌اند و سیاست‌های جهانی هم درصدد پشتیبانی از آنهاست و یک نوع توطئه حساب شده محسوب می‌شود.

حسینی بوشهری با اشاره به فتوای مرجعیت شیعه در عراق برای دفاع از این کشور عنوان داشت: اگر دولت عراق تدبیر کند با کمک این فتوا می‌تواند توطئه‌ها را خنثی کند؛ داعش در سوریه شکست خورده و اکنون برای جبران آن به عراق حمله‌ور شده است هرچند خطای استراتژیک دولت عراق یعنی سپردن مسئولیت به دست بازماندگان حزب بعث هم تاثیرگذار بود.

وی افزود: هدف داعش تکمیل کردن طراحی‌های دشمنان است؛ این گروه‌ها چهره خشنی از اسلام را به جهانیان نشان می‌دهند تا پروژه اسلام هراسی و شیعه هراسی در دنیا تحقق یابد.

امام جمعه قم با اشاره به اعلام آمریکا مبنی بر ورود به عراق خاطرنشان کرد: ما در هیچ طرح مشترکی با آمریکا در مورد عراق ورود پیدا نمی‌کنیم؛ آمریکا خود برپا کننده فتنه‌هاست و امکان ندارد ملت و دولت ایران با آمریکا همراهی کنند.