مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم گفت: امسال 37 طرح جهادی فرهنگی را سامان داده‌ایم که با شروع ماه رمضان، این طرح‌ها آغاز خواهند شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان قم در سخنرانی برای ارائه گزارش عملکرد این سازمان به مردم از تریبون نماز جمعه قم؛ صدور فرمان تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی توسط امام راحل را حاصل نگاه بلند، عمیق و هوشمندانه ایشان دانست و اظهار داشت: امام خمینی(ره) همه مباحث جامعه و آینده نظام و انقلاب را با تیزهوشی رصد می‌کرد.

وی تاسیس کمیته امداد برای رسیدگی به وضع محرومان، تاسیس بنیاد شهید برای رسیدگی به خانواده شهدا و ایثارگران، تاسیس سپاه برای اقتدار نظام اسلامی و جهاد کشاورزی به منظور آبادانی مناطق محروم کشور را نمونه‌هایی از فکر بلند امام راحل برشمرد و گفت: سازمان تبلیغات در طول سه دهه اخیر توفیقات فراوانی به ویژه در مباحث فرهنگی و تبلیغی در کارنامه خود ثبت کرده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم ادامه داد: در حال حاضر، سالانه حدود 53 ماموریت به ما ابلاغ می‌شود که انجام آنها جز با همراهی مردم به ویژه تشکل‌های دینی و مذهبی امکان‌پذیر نیست.

اسکندری بیان داشت: فعالیت در حوزه مسائل قرآنی یکی از محورهای مهم کاری سازمان تبلیغات اسلامی است و ما طی سال گذشته در استان قم به طور متوسط، 4 هزار نفر را زیر پوشش فعالیت‌های گوناگون قرآنی قرار دادیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم به محور آموزشی فعالیت‌های این سازمان نیز اشاره کرد و گفت: ما وظیفه داریم اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان و نوجوانان را در زمینه مسائل اعتقادی، اخلاقی و مباحث معرفتی آموزش دهیم که طی سال گذشته، به طور متوسط 6 هزار نفر را در موضوعات متعدد زیر پوشش فعالیت‌های آموزشی خود قرار دادیم.

وی تصریح کرد: سال گذشته 100 نفر از روحانیون با تحصیلات سطح سه حوزه را برای امر تبلیغ در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها زیر پوشش فعالیت‌های آموزشی خود قرار دادیم.

اسکندری در مورد اجرای برنامه در مساجد سطح استان گفت: گرچه نیاز در حوزه مساجد بسیار فراوان و امکانات ما محدود است اما حدود 587 برنامه در حوزه مسجد داشتیم که 12 هزار نفر زیر پوشش این مجموعه فعالیت‌ها قرار گرفتند.

وی از وجود 35 روحانی مستقر در مناطق روستایی قم خبر داد و افزود: حدود 30 هزار نفر هم در مناسبت‌های مختلف به مناطق اعزام می‌کنیم که سال گذشته این طلاب 32 هزار جلسه سخنرانی، کلاس و برنامه برای جوانان برگزار کردند که حجم قابل توجهی است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم به طرح اوقات فراغت این سازمان نیز اشاره کرد و گفت: سالانه 3 هزار نفر از جوانان و نوجوانان از برنامه های اوقات فراغت ما استفاده می‌کنند.

وی گفتمان‌های دینی در مساجد و حوزه‌های علمیه به منظور پاسخگویی به شبهات دینی را برنامه‌های دیگر این سازمان عنوان کرد و گفت: سال گذشته 800 گفتمان دینی در استان قم برگزار شد.

اسکندری ادامه داد: علاوه بر فعالیت‌های سنتی که ما دنبال می‌کنیم در فضای مجازی نیز با ایجاد سایت تبیان، سعی کردیم تا در این حوزه هم حضور فعال داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در حوزه مسائل قرآنی به جدّ نیازمند کمک‌های مردمی هستیم؛ خاطرنشان کرد: فعالیت‌های تبلیغی حوزه دین در طول تاریخ به حضور روحانیت و کمک‌های مردمی متکی بوده است و ما همواره سعی کردیم حوزه و مردم را تکیه گاه اصلی خود قرار دهیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم دهه پایانی ماه شعبان را غبارروبی و عطرافشانی مساجد دانست و گفت: چندین سال است که از طرف سازمان تبلیغات اسلامی، این دهه به عنوان غبارروبی مساجد نامگذاری شده است که مردم حضور یافته و مسجد را برای مهمانان پروردگار آماده می‌کنند.

وی از مردم خواست با هدایت ائمه جماعات مساجد در این مراسم حضور داشته باشند و جوانان و نوجوانان علاقمند را مشارکت دهند تا در برنامه‌های ماه رمضان نیز حاضر شوند.

اسکندری ادامه داد:  امسال علاوه بر جزء‌خوانی و سخنرانی در ماه رمضان، طرح تفسیر قرآن کریم در 400 مسجد استان برگزار می‌شود؛ ائمه جماعات که خود آمادگی بیان تفسیر دارند به سازمان تبلیغات مراجعه و ثبت نام کنند و برای بقیه مساجد که ائمه جماعات آنها به سفر تبلیغی رفته‌اند، می‌توانیم مفسرینی در اختیارشان بگذاریم تا این طرح اجرا شود.

وی همچنین از اجرای طرح اوقات فراغت در 120 پایگاه با حضور 3 هزار نفر از جوانان خبر داد و بیان کرد: امسال با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب به نام سال اقتصاد و فرهنگ، عزم ملی و حرکت جهادی نام نهادند، 37 طرح جهادی فرهنگی را سامان داده‌ایم که با شروع ماه رمضان، این طرح‌ها آغاز خواهد شد.


مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم با حساس خواندن شرایط کشور، گفت: منطقه خاورمیانه جولانگاه عناصر خودفروخته و مزدوران دشمنان شده و با خطر قراردادن وضعیت مسلمانان به دنبال راه ورود به ایران اسلامی هستند.

وی ادامه داد: مردم ایران در طول 35 سال نشان دادند که با انسجام و تاسی به مبانی دینی خود، توطئه‌های دشمنان را خنثی کرده و بر آرمان‌های امام و انقلاب تاکید خواهند کرد.

اسکندری خطاب به دشمنان اعلام کرد: شما هرگز نمی‌توانید به کشوری که متعلق به اهل بیت(ع) است و علمای بزرگ آن در مسیر اهل بیت عصمت و طهارت گام بر می‌دارند، نگاه تجاوزکارانه داشته باشید.