دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نخستین وظیفه شیعیان را حراست و نگهبانی از تمام قلمرو کشورهای اسلامی دانست و گفت: حمایت از فلسطین نیز به معنای دفاع از قلمرو امت واحده اسلامی است.

آیت‌الله محسن اراکی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد اظهار داشت: این روزها جامعه اسلامی و قرآن کریم و رسالت رسول اعظم(ص) با یکی از مهمترین و خطیرترین و کم نظیرترین تهدیدات و چالش‌ها روبه‌روست؛ فتنه‌ای که امروز توسط دشمنان اسلام بر جامعه اسلامی تحمیل شده است و از سوی جاهلان و مغرضان ترویج می‌یابد و سعی می‌شود این فتنه همه جا گسترش یابد، همان جنگ میان مذاهب اسلامی یا نبرد اعتقادی و تکفیر است.

وی افزود: این جنگ شامل اباحه خون و اموال و نفوس به دلیل تکفیر مسلمانان توسط هم کیشان خود می‌شود؛ آنچه امروز در عراق، سوریه، پاکستان و... مشاهده می‌کنیم نتیجه‌ای جز اقتدار بیشتر دشمن و سیطره آنها بر مقدرات مسلمانان و آسوده‌خاطر شدن نظام صهیونیستی از تحکیم قدرت خود ندارد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه یکی از وظایف همه مسلمانان بیدار و آگاه به ویژه شیعیان در شرایط کنونی این است که به تبعیت از دستورات امامان معصوم(ع) در وحدت جامعه اسلامی بکوشند گفت: ائمه اطهار(ع) در این زمینه وظایف زیادی را بر دوش ما گذاشته‌اند تا بتوانیم جامعه اسلامی را حفظ کنیم و از موجودیت آن حمایت کنیم.

وی ادامه داد: حضرات معصومین(ع) دو وظیفه را بر دوش ما گذاشته‌اند و خود نیز به این دو وظیفه به بهترین وجه عمل کرده‌اند و در حقیقت در انجام آنها پیشرو بوده‌اند؛ حفظ اصل اسلام و جامعه اسلامی نخستین اصل به شمار می‌رود زیرا باید از اصل رسالت و قلمرو دولت اسلامی، قرآن کریم، موجودیت اسلام و حدود و مرزهای کشور اسلامی پاسداری کرد.

اراکی تبیین اسلام ناب را وظیفه دوم دانست و تصریح کرد: ائمه اطهار(ع) در گفتار و نظر اسلام ناب را معرفی و در عین حال از موجودیت دین هم دفاع کرده‌اند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: در قانون اساسی، یکی از وظایف جمهوری اسلامی زمینه‌سازی برای تشکیل امت واحده اسلامی است و ایجاد این مهم به معنای آن است که ما یاد رسول اکرم(ص) و میراث ایشان و قلمرو حکومت اسلامی را پاس بداریم.

وی با اشاره به روایتی از امام رضا(ع) گفت: ایشان در رابطه با دفاع از مرزهای اسلامی آن هم در شرایطی که حکومت در اختیار بنی عباس و دشمنان اهل بیت(ع) بوده سفارشاتی داشته‌اند؛ ایشان فرمودند کسانی که برای دفاع از مملکت اسلامی می‌روند از سلطان بنی‌عباس دفاع نکرده‌اند بلکه جهادشان برای پاسداری از اسلام و قلمرو اسلامی است.

اراکی افزود: برخی امروز از جمهوری اسلامی ایراد می‌گیرند که چرا از فلسطین حمایت می‌کنیم؛ این افراد گویا با معارف اهل بیت(ع)، قرآن و سنت معصومین(ع) آشنا نیستند که به ما دستور داده‌اند از مرزهای اسلامی حتی در جایی که حکومت بنی‌عباس باشد حمایت کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نخستین وظیفه شیعیان را حراست و نگهبانی از تمام قلمرو کشورهای اسلامی دانست و تصریح کرد: اگر امروز بحث از وحدت امت اسلامی در میان است به همین معنی به کار می‌رود.

وی بیان داشت: وحدت امت اسلامی دارای دو خصوصیت است که بدین ترتیب مفهوم وحدت و امت واحده را تعریف می‌کنیم که نخستین مورد همان است که همه مسلمانان باید یکپارچه و یکدست در مقابل خطری که اسلام و معارف دینی و قرآن را تهدید می‌کنند بایستند.

اراکی اضافه کرد: ویژگی دوم وحدت، یکپارچگی و انسجام درونی است به این معنا که جامعه اسلامی که امروز از اندونزی تا مراکش را در بر می‌گیرد و یک سوم جهان را شامل می‌شود باید افزون بر وحدت در مقابله با خطرات خارجی، در درون هم منسجم و یکپارچه عمل کنند و کسانی که خود را منتسب به رسول گرامی اسلام(ص) و اسلام می‌دانند متحد با یکدیگر باشند.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه مفهوم شهادتین، تبعیت از خداوند، قرآن کریم و رسول گرامی اسلام(ص) است گفت: آن‌کس که از رسول اکرم(ص) تبعیت کند در حقیقت خداوند را اطاعت کرده است.