امام جمعه قم خطاب به مسئولان کشور گفت: تحریم‌ها را به مذاکرات گره نزنید زیرا ایران دارای ظرفیت‌های انسانی و طبیعی فراوانی است و اگر به کلام گوهربار رهبری یعنی در دستور کار قرار دادن اقتصاد درون‌زا تکیه کنیم پیروز خواهیم شد.

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد اظهار داشت: قوانین و دستورات دینی در واقع مشخص‌کننده حدود و مرزهای الهی هستند ولی گروهی از انسان‌ها به دلیل جهل نسبت به خداوند و دستورات او و دسته‌ای دیگر هم به دلیل پیروی از دوستان و آشنایان این مرزها را زیر پا می‌گذارند.

وی افزود: برداشت‌های ناروا و تفسیر به رأی از دین از دیگر عوامل مرزشکنی به شمار می‌رود زیرا چنین انسان‌هایی برداشت خود را بر برداشت پیامبر(ص) و دستورات الهی مقدم می‌دارند.

امام جمعه قم با بیان اینکه علاقه گروهی از انسان‌ها به بی‌بند و باری و لاقیدی از دیگر عوامل شکستن مرزهای الهی به شمار می‌رود خاطرنشان کرد: کسانی که چنین خصوصیتی دارند منکر معاد و قیامت شده و به تدریج همه چیز را به فراموشی می‌سپارند؛ یکی دیگر از عوامل مرزشکنی، الگو گرفتن مردم از کسانی است که خود را اهل ایمان و متدین معرفی می‌کنند ولی رفتارهای نادرست دارند بنابراین به عنوان یک مسلمان و شیعه نباید رفتاری داشته باشیم که موجب جرأت و جسارت دیگران شود زیرا ما باید الگوی آنها در کار نیک باشیم.

وی در خطبه دوم به مبعث رسول گرامی اسلام(ص) اشاره کرد و گفت: بر اساس روایات، روزه در این روز با 60 ماه برابری می‌کند؛ باید گفت بعثت معادل با اصل خلقت است؛ باید دید ارمغان و دستاوردهای بعثت چه است و جامعه بشری چه چیزی از بعثت به دست آورد.

حسینی بوشهری عنوان داشت: پیامبران برای گسترش قسط و عدالت آمده‌اند و قرآن کریم هم به پیامبر(ص) می‌فرماید به مردم بگو فلسفه وجودی بعثت من ایجاد فضای عدالت در جامعه است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه به سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر اشاره کرد و گفت: این شهر پس از 577 روز بار دیگر به میهن اسلامی بازگشت؛ ملتی که اهل استقامت است در همه عرصه‌ها پیروز خواهد شد و این یک وعده الهی و انکارناپذیر است و در دفاع مقدس هم دیدیم که دشمن بعثی با دست خالی از کشور رانده شد.

وی با بیان اینکه امروز وظیفه عالمان حوزوی و اساتید دانشگاهی و نخبگان و هنرمندان این است که صحنه‌های زیبای دفاع مقدس را به تصویر بکشند خاطرنشان کرد: نسل آینده ما نیازمند پیام گرفتن از دفاع مقدس است و این امر بستگی به چگونگی تصویرسازی‌های ما دارد.

حسینی بوشهری به هفتم خرداد سالروز تاسیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: انتظار ما از مجلس و نمایندگان که کارکرد آن را به ویژه در دوره جدید تحسین می‌کنیم این است که در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، قوانینی را در راستای این شعار تصویب کنند و موانع قانونی برای اعتلای فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را هم بردارند و نگاهی ملی داشته باشند.

خطیب جمعه قم بخش بعدی خطبه دوم را به مسئله انرژی هسته‌ای اختصاص داد و عنوان داشت: از تیم مذاکره‌کننده تقدیر می‌کنیم؛ شاهد بودیم که این تیم در مقابل زیاده‌خواهی‌های دشمنان کینه‌توز ایران اسلامی ایستادگی کرد زیرا بارها گفته‌ایم برخی مسائل مانند اصل غنی‌سازی، سایت فردو، سانتریفیوژها در حد نیاز، رآکتور آب سنگین و توسعه و تحقیقات هسته‌ای قابل مذاکره نیستند زیرا دشمنان می‌خواهند آنها را از دست ما بگیرند و مضحک‌تر اینکه می‌گویند درباره موشک‌های ایران هم باید مذاکره کنیم در حالیکه آنها مدام ما را تهدید نظامی می‌کنند و در عین حال می‌خواهند ایران را خلع سلاح کنند.

وی تصریح کرد: مستکبران بدانند که ره به جایی نمی‌برند و پیروزی نهایی از آن ملت مسلمان ایران خواهد بود.

حسینی بوشهری خطاب به مسئولان کشور خاطرنشان کرد: تحریم‌ها را به مذاکرات گره نزنید زیرا ایران دارای ظرفیت‌های انسانی و طبیعی فراوانی است و اگر به کلام گوهربار رهبری یعنی در دستور کار قرار دادن اقتصاد درون‌زا تکیه کنیم پیروز خواهیم شد.

امام جمعه قم به فضای مجازی و شرایط تحول یافته آن در دوران کنونی اشاره کرد و گفت: فضای مجازی مانند رودخانه‌ای است که هر لحظه به آن اضافه می‌شود، اگر به درستی مسیر آن را برنامه‌ریزی نکنیم که به سیلاب تبدیل نشود، سیلی بنیان‌کن برای ما خواهد بود.

وی افزود: ما نمی‌خواهیم ملت ایران از فناوری فضای مجازی محروم شود؛ ما به جوانانمان اعتماد داریم ولی به دشمن اعتماد نداریم بنابراین انتظار داریم مسئولان ما در اظهارنظرهایشان به گونه‌ای سخن نگویند که به دست خودمان فرهنگ را به دست دشمنان تحویل دهیم.