امام جمعه قم گفت: مسئولان کشور هم بدانند که سرنوشت کشور و رفع تحریم‌ها نباید به نتیجه مذاکرات گره زده شود بلکه برای برون‌رفت از این مسئله باید به اقتصاد مقاومتی که رهبری آن را تبیین کرده‌اند رو بیاوریم.

 آیت‌الله سیدمحمد سعیدی ظهر امروز در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، اظهار کرد: خداوند در سوره «حجرات» خطاب به مومنان می‌فرماید بدانید که پیامبر در میان شماست و البته قصد تکرار مکررات را ندارد بلکه می‌خواهد به مسلمانان بفرماید مراقب نوع برخورد و سخن گفتن خود با پیامبر باشند.

وی افزود: اگر ایمان در نزد کسی محبوب باشد خداوند نیز در نزد او محبوب خواهد بود؛ بر اساس آموزه‌های دینی مومنان از کفر و فسخ بیزار هستند؛ کفر دارای انواعی است که شامل عناد، انکار و نفاق می‌شود ولی عصیان ارتکاب گناه است و اگر مومنی گناهی مرتکب شود ربوبیت خداوند را انکار نکرده و قصد سرپیچی از امر او را نداشته بلکه مرتکب خطا شده است.

امام جمعه قم در خطبه دوم با اشاره به مذاکرات ایران با گروه 1+5 خاطرنشان کرد: ایران تلاش می‌کند در مذاکرات به توافقنامه نهایی برسد ولی باید توجه داشت تداوم تحقیق و توسعه در برنامه هسته‌ای جزو خط قرمزهای ماست که نباید محدود یا متوقف شود ضمن اینکه تعداد سانتریفوژ‌ها نیز باید به حدی باشد که نیاز صلح‌آمیز ما را تامین کند و سطح غنی‌سازی و درصد آن بر حسب نیازهای حال و آینده هم جزو خطوط قرمز محسوب می‌شود زیرا دشمنان بنا ندارند نیاز ما را در این زمینه تامین کنند.

وی با تاکید بر اینکه ماهیت آب سنگین اراک نباید تغییر کند، تصریح کرد: غیر از بحث هسته‌ای هیچ بحث دیگری نباید در مذاکرات با آمریکا و دیگر کشورها نداریم.

سعیدی با بیان اینکه برداشتن تحریم‌های ظالمانه‌ای که با فشار دولت‌های استکباری بر ایران تحمیل شده جزو اهداف ما در مذاکرات است، گفت: وزیر امور خارجه ما گفته است اگر طرف مقابل حسن نیت داشته باشد به اهداف خود خواهیم رسید.

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) عنوان داشت: ملت ایران در مذاکرات نه بیش از حق خود چیزی می‌خواهد و نه از حقوق خود کوتاه می‌آید؛ ایران اسلامی با حرکتی جهادی و با عزم دانشمندان جوان خود پیشرفت کرده ولی این رشد و پیشرفت ارزان به دست نیامده که بخواهیم با حرف دشمنان آن را دست بدهیم.

وی تاکید کرد: حرف رهبر و ملت ایران این است که هیچ کس حق معامله بر سر دستاوردهای جمهوری اسلامی را ندارد و هیچ کس هم چنین قصدی ندارد.

سعیدی با بیان اینکه دانش هسته‌ای برای مردم ایران استفاده‌های فراوانی دارد، گفت: مهمترین اثر تقویت اعتماد به نفس ملی است که نشان داد ملت ایران آنچه را بخواهد و اراده کند به اذن خداوند به دست می‌آورد ولی اینکه خواست و برنامه دشمنان ما در برابر اراده ملت چیست این است که آنها می‌خواهند به ما بباورانند که شما نمی‌توانید ولی ملت ما به خواست الهی ثابت کرد که توانستیم.

امام جمعه قم افزود: جمهوری اسلامی ایران با مقاومت در راه استقلال و آزادی خود و تکیه بر نیروهای داخلی و به برکت آموزه‌های دینی و رهبری امام امت و مقام معظم رهبری اکنون تبدیل به الگویی برای دیگران شده است و استکبار جهانی به ویژه آمریکا از الگو شدن جمهوری اسلامی در هراس است.

وی اضافه کرد: بحث سلاح هسته‌ای با تاکیداتی که رهبر معظم انقلاب به خصوص با فتوای ممنوعیت آن داده‌اند منتفی است و دشمنان هم اعتراف کرده‌اند که ایران به دنبال بمب اتم نیست ولی آنها باز هم بر روی این مسئله تاکید می‌کنند زیرا راهی جز تهمت برای هجمه به ایران ندارند؛ اینجا بود که رهبر معظم انقلاب با درایت و حکمت راه مذاکره به شیوه جدید را مطرح کردند تا فضای جهانی را به سوی جمهوری اسلامی تغییر دهند و ابتکار عمل از دشمنان گرفته شود.

سعیدی با بیان اینکه اصل مذاکرات و تیم مذاکره‌کننده مورد تایید هستند، گفت: هیچ کس نباید این موضع نظام را تضعیف کند و مذاکره‌کنندگان هم مراقب باشند که نه خود از خط قرمز عبور کنند نه به دشمنان اجازه عبور از این خطوط را بدهند.

امام جمعه قم افزود: فرهنگ، اقتصاد و علم و فناوری سه رکن پیشرفت هستند و عدول از هر یک دیگر ارکان را هم با مشکل مواجه می‌کند؛ دشمنان از ابتدای انقلاب به دنبال نابودی ما بوده‌اند ولی با عنایات الهی تاکنون موفق نبوده‌اند و از این پس هم موفق نخواهند شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مسئولان کشور هم بدانند که سرنوشت کشور و رفع تحریم‌ها نباید به نتیجه مذاکرات گره زده شود بلکه برای برون‌رفت از این مسئله باید به اقتصاد مقاومتی که رهبری آن را تبیین کرده‌اند رو بیاوریم.

سعیدی در خاتمه با اشاره به ایده ایران اسلامی مبنی بر عدم کاربرد راه حل نظامی در مسئله سوریه خاطرنشان کرد: پس از این همه هجمه غربی‌ها علیه رژیم بشار اسد و سوریه، ارتش این کشور به پیروزی‌های خوبی دست یافته و همگان دریافته‌اند که راه حل ایران یعنی برگزاری انتخابات و روش صلح‌آمیز تنها راهکار برون‌رفت از مشکلات است و امروز در عراق هم شاهد برگزاری انتخابات و به کارگیری رأی مردم هستیم.