امام جمعه قم گفت: قطعنامه اتحادیه اروپا نشان داد مسئله هسته‌ای بهانه است و آنها به دنبال محروم کردن ملت ایران از حقوق خود هستند و ما در واقع بهای دین‌داری خود را می‌پردازیم

آیت‌الله سید محمد سعیدی در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با اشاره به آیات چهارم و پنجم سوره مبارکه «حجرات» اظهار داشت: در این آیات خداوند می‌فرماید بیشتر کسانی که از پشت اتاق‌ها و بیرون از منزل پیامبر اکرم(ص) را صدا می‌زنند نمی‌فهمند و اهل درک نیستند و همچنین می‌فرماید اگر بایستید تا ایشان بیرون بیایند بهتر است.

وی افزود: رعایت احترام پیامبر اکرم(ص) در هر امری ضروری است و ادب نیز زمانی به دست می‌آید که انسان با خوبان معاشرت داشته باشد و اهل فهم و درک باشد.

امام جمعه قم با بیان اینکه رعایت ادب و احترام در ورود به حرم‌های مقدس نیز لازم است گفت: با این حال گروهی از منافقان فرصت‌طلب پس از رحلت حضرت محمد(ص) به خانه ایشان هجوم بردند و به ممانعت‌های فاطمه زهرا(س) نیز اعتنایی نکردند.

وی در خطبه دوم به تقارن ایام فاطمیه و نوروز 93 اشاره کرد و ادامه داد: از امت ولایی ایران تشکر می‌کنیم که حرمت فاطمیه را حفظ کردند؛ حضرت زهرا(س) در عمر کوتاه خود شیعه را تا ابد بیمه کردند.

آیت الله سعیدی سالروز رحلت آیت‌الله فاضل لنکرانی را مورد توجه قرار داد و افزود: ایشان از جمله مراجعی بود که جزو احیاگران فاطمیه لقب گرفتند.

امام جمعه قم با اشاره به روز هنر انقلابی و اسلامی گفت: از مسئولان می‌خواهیم در پاسداشت از هنر اصیل اسلامی تلاش کنند و اجازه ندهند تهاجم فرهنگی بتواند اثری داشته باشد؛ بیستم فروردین سالروز ملی انرژی هسته‌ای ایران نیز هست که این روز را گرامی می‌داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به قطع‌نامه اتحادیه اروپا خارج از محدوده مسائل هسته‌ای اشاره کرد و عنوان داشت: اتحادیه اروپا یکی از محورهای قطع‌نامه خود را مربوط به همجنسگرایی در ایران قرار داده بود و همگان دریافتند که دنیای غرب به دنبال چه چیزهایی است؛ رهبر معظم انقلاب فرموده بودند که به مذاکرات خوشبین نیستم و آنها هر روز مسائل جدیدی مطرح خواهند کرد.

سعیدی با بیان اینکه ریشه اصلی اختلاف میان غرب و ایران مسائل اسلامی است و مباحث هسته‌ای بهانه‌ای بیش نیست خاطرنشان کرد: آنها می‌خواهند با فضاسازی‌هایی مانند دفاع از فتنه‌گران و حقوق بشر اجازه ندهند تیم مذاکره‌کننده ایرانی از حقوق حقه ملت دفاع کند و در حقیقت ملت ما بهای دین‌داری خود را می‌پردازند ولی به یاری خداوند پیروزی نهایی از آن مسلمانان و شیعیان امیرالمومنین(ع) خواهد بود.

امام جمعه قم با اشاره به سالروز شهادت امیرسپهبد صیاد شیرازی به دست منافقان ابراز داشت: شهادت در راه خدا آرزوی مردانی مانند او بود.

وی همچنین شهادت شهید خلیلی طلبه ناهی از منکر را مورد توجه قرار داد و افزود: شهادت وی موجب آزرده‌خاطر شدن مردم ما شد؛ از مسئولان می‌خواهیم با وضع قوانین مناسب در مقام حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر برآیند و از امنیتی که به برکت خون شهدا حاصل شده حراست کنند.

آیت الله سعیدی به شرایط کنونی افغانستان و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور اشاره کرد و گفت: این انتخابات نخستین دور انتخابات آزاد و مردمی در این کشور مسلمان است و امیدواریم مردم افغان با حضور جدی خود شخصی را برگزینند که توانایی ایستادگی در برابر قدرت‌های متجاوز و مداخله‌گر را داشته باشد؛ تجربه تاریخی نشان داده دولت‌های متجاوز خارجی برای رسیدن به مطامع خود ابتدایی‌ترین منافع کشورهای مورد تجاوز را رعایت نمی‌کنند، امروز افغانستان از وابستگی شدید به بیگانگان و نیز ناامنی و گروه‌های تروریستی، تفرقه میان نیروهای خودی، بیکاری و تولید مواد مخدر رنج می‌برد که دولت جدید باید برای حل این مشکلات گام‌هایی اساسی بردارد.

ایشان همچنین در انتها از همه نیروهایی که در نوروز امسال امنیت و آرامش را برای مردم فراهم کردند تشکر کرد و گفت: از استاندار قم نیز برای همه تلاش‌ها در این مدت قدردانی می‌کنیم.