امام جمعه قم با اشاره به اینکه امروز امر به معروف و نهی منکر در جامعه ما بسیار کم‌رنگ شده است، گفت: اگر امر به معروف و نهی منکر کم‌رنگ نبود طلبه ناهی از منکر به شهادت نمی‌رسید. 

آیت‌الله سید هاشم حسینی‌بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم با اشاره به اینکه رعایت تقوا در زندگی بسیار مهم است اظهار کرد: امیدوارم امسال در سال نو بتوانیم با زینت تقوا خود را آراسته کنیم تا از گناهان در امان بمانیم.

وی با اشاره به اینکه در آستانه ایام فاطمیه قرار داریم، بیان کرد: اهل بیت (ع) راهنمایانی هستند که اگر کسی آن‌ها را به عنوان راهنما انتخاب کند در زندگی موفق خواهد شد.

امام جمعه قم تصریح کرد: در روایات است که اگر کسی به اهل بیت (ع) متوسل شود خوشبخت می‌شود و اگر کسی از آن‌ها دور شود نابود خواهد شد.

وی با بیان اینکه شأن حضرت زهرا(س) بسیار بالا است افزود: حضرت زهرا الگوی همه انسان‌ها است.

حسینی‌بوشهری با اشاره به اینکه ما امروز بیش از هر زمان به الگوگیری از حضرت فاطمه (س) نیاز داریم گفت: حضرت فاطمه (س) به گونه‌ای عبادت می‌کرد که پاهای او از ایستادن ورم می‌کرد.

وی با بیان اینکه حضرت فاطمه (س) جایگاه بسیار بالایی نزد خداوند و نیز حضرت محمد (ص) داشت بیان کرد: باید دید که آیا جایگاه و شأن حضرت فاطمه (س) حفظ شده است یا خیر؟.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه در سال نو انسان‌هایی وجود دارند که در تنگدستی زندگی می‌کنند، اشاره کرد: حضرت فاطمه (س) در انفاق و کمک به محرومین الگو هستند و گاهی سه روز می‌شد که چیزی نمی‌خوردند و طعام خود را به فقرا می‌دادند.

وی با بیان اینکه امسال سال فاطمی است، مطرح کرد: باید تربیت فاطمی و نوع دوستی فاطمی در زندگی ما راه پیدا کند و آن موقع است می‌توانیم بگوییم که این بانوی بزرگوار الگوی ما است.

حسینی‌بوشهری با اشاره به اینکه امروز امر به معروف ونهی منکر در جامعه ما بسیار کم‌رنگ شده است گفت: اگر امر به معروف و نهی منکر کم‌رنگ نبود طلبه ناهی از منکر به شهادت نمی‌رسید.

وی با اشاره به اینکه رهبری امسال را سال اقتصاد و فرهنگ همراه با عزم ملی و مدیریت جهادی معرفی کردند تاکید کرد: ما اگر بخواهیم در عرصه داخلی و جهانی از اقتدار کامل برخوردار باشیم باید فرهنگ، علم و فناوری و اقتصاد را در جامعه گسترش دهیم.

امام جمعه قم با بیان اینکه در تولید مقالات علمی در رتبه خوبی قرار داریم، عنوان کرد: پیشرفت‌های ما نشان می‌دهد که استعداد خدادادی مردم ما بسیار بالا است و در این زمینه در وضعیت خوبی قرار داریم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته سال حماسه سیاسی و اقتصادی بود، بیان کرد: سال گذشته در حماسه سیاسی موفق شدیم ولی در اقتصاد موفق نشدیم به اهداف خود برسیم.

حسینی‌بوشهری تصریح کرد: اقتصاد مدنظر رهبری اقتصاد مقاومتی و بر اساس عدالت و دانش است و اقتصاد ریاضتی مد نظر نیست.

وی با اشاره به اینکه بر اساس ارزیابی‌ها رتبه اول را در جهان  از نظر ذخیره گاز داریم، خاطر نشان کرد: از نظر جغرافیایی در جایگاه خوبی در جهان هستیم و باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم. اگر همت کنیم می‌توانیم در زمینه اقتصادی موفق شویم ولی احتیاج به یک عزم ملی داریم.

امام جمعه قم عنوان کرد: باید به مردم اعتماد کنیم و از فروش نفت و خام فروشی به این صورت بپرهیزیم و اگر چنین اتفاقی صورت بگیرد می‌توانیم موفق باشیم.

حسینی‌بوشهری با بیان اینکه فرهنگ ما جزء زیرساخت‌های ما است گفت: اقتصاد بر اساس فرهنگ رشد می‌کند و اگر فرهنگ تولید و مصرف را داشته باشیم در زمینه اقتصاد نیز موفق خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه دشمنان به فرهنگ ما هجوم آورده‌اند، ابراز کرد: ازدیاد طلاق و رابطه دختران و پسران مواردی است که دشمنان روی آن کار می‌کنند.

امام جمعه قم تاکید کرد: نخبگان ما باید در این زمینه تلاش کنند و نباید فرهنگ را به خود مردم واگذار کنیم.

وی با بیان اینکه در تمام دنیا بعد نظارتی متناسب با فرهنگ خودشان وجود دارد ابراز کرد: رسیدن به این اهداف به عزم ملی و مدیریت جهادی نیاز دارد.

حسینی‌بوشهری با بیان اینکه در زمان جنگ مدیریت جهادی ما را به پیروزی رساند گفت: ما در عرصه فرهنگ و اقتصاد به چنین مدیریتی احتیاج داریم.

وی با اشاره به فرا رسیدن روز 12 فروردین بیان کرد: جمهوری اسلامی به بعد مردمی بودن انقلاب و حضور مردم در صحنه و نیز به اسلامی بودن اشاره دارد.

امام جمعه موقت قم با اشاره به اینکه از بزرگترین اعیاد ما روز 12 فروردین است، تصریح کرد: ما نسبت به این عید بزرگ غفلت داریم و امیدوارم مردم خوب ما قدر این نظام را بدانند.

وی با اشاره به اینکه با خانواده‌های مرزبانان احساس همدردی می‌کنم، تصریح کرد: ما دولت پاکستان را مسئول می‌دانیم و مطالبه جدی ما از مسئولان پاکستان این است که اجازه ندهند این گونه کارهای تروریستی در خاک آن‌ها انجام شود.

حسینی‌بوشهری تاکید کرد: از تلاش وزارت خارجه تقدیر می‌کنیم ولی خواهان تلاش بیشتری هستیم تا شاهد آزادی مرزبانان باشیم.

وی ضمن تشکر از مسئولان استانی قم برای پذیرایی و استقبال از مهمانان و زائرین حرم کریمه اهل بیت (س) گفت: مسئولان استان قم در این زمینه موفق بوده‌اند.