امام جمعه قم گفت: در دوران دفاع مقدس دشمن را بر اساس واقعیت‌ها شناختیم و با او جنگیدیم و دوستان را هم بر همین اساس در کنار خود قرار دادیم.

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری امروز در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم در حرم حضرت معصومه(س) اظهار کرد: برای آنکه در زندگی اجتماعی موفق باشیم نیازمند قوانینی و ضوابطی هستیم که البته برای قانون‌مداری هم باید این ضوابط به صورت فرهنگ در جامعه نهادینه شوند.

وی افزود: ارزش‌های مطلوب در دو بخش فردی و رفتاری قابل بررسی هستند؛ بر اساس آموزه‌های دینی اسلام، شخصیت هر فرد بر اساس عوامل وراثتی و همچنین تاثیرات محیط پیرامونی شکل می‌گیرد.

امام جمعه قم با بیان اینکه انسان دارای قدرت اختیار و انتخاب راه خوب و بد است گفت: قرآن و روایات اسلامی عوامل شکل‌گیری شخصیت مثبت و مطلوب و پیمودن راه صحیح را بیان کرده‌اند که شامل ایمان، عمل صالح و به کار بستن اندیشه و تفکر است.

وی ادامه داد: ایمان مهمترین و نخستین عاملی است که انسان را به مسیر کمال و هدایت رهنمون می‌شود؛ کفر نقطه مقابل ایمان است و فرد و جامعه را به سوی زوال پیش می‌برد؛ ایمان موجب روشن شدن هدف و مسیر رسیدن به آن می‌شود.

حسینی بوشهری با اشاره به ضرورت تقویت توانایی بکار بستن نیروی تفکر برای یافتن مسیر صحیح کمال خاطرنشان کرد: عمل صالح هم در این میان تاثیر بسزایی دارد و بهشت و قرب الهی تنها در گرو عمل صالح به دست می‌آیند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در خطبه دوم به هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: هشت سال جنگ تحمیلی یکی از مقاطع مهم تاریخ ایران محسوب می‌شود البته نباید آن را به عنوان یک حادثه صرف تاریخی در نظر گرفت بلکه دفاع مقدس فرهنگی برای چگونه فکر کردن، چگونه عمل کردن و چگونه با دوست و دشمن تعامل برقرار کردن است.

وی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس فرهنگی دارای عناصر مختلف به جامعه ایران تزریق شد؛ تجربه ثابت کرده هرگاه به سراغ این عناصر رفته‌ایم پیروز شده‌ایم؛ توکل و اعتماد به خداوند، خودباوری و پیروی از ولایت فقیه عناصر کلیدی دفاع مقدس هستند و اگر این ویژگی‌ها همچنان در جامعه وجود داشته باشند، می‌توانند جایگاه ملت ایران را به جایی برساند که هم اکنون اعلام کنیم در این دنیای پر از غوغا و جنگ و خونریزی، رهبری و کشور ما لنگرگاه مطمئنی برای تمام انقلابیون و مستضعفان جهان هستند.

حسینی بوشهری با بیان اینکه توپ و تانک و تجهیزات نظامی سلاح اصلی ما در جنگ نبودند گفت: در حقیقت اسلحه اصلی ما، ایمان به خداوند و امدادهای غیبی الهی بودند؛ امروز گرچه پیشرفت کرده‌ایم و تسلیحات نظامی فراوانی داریم ولی باز هم رزمندگان و نیروهای مسلح ایرانی بدانند که اگر حادثه‌ای برای کشور به وجود بیاید، باز هم اعتماد و ایمان به خداوند حرف نخست را می‌زند.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: جنگیدن ولو با دست خالی موجب پیروزی می‌شود؛ غزه پیروز شد ولی این پیروزی نتیجه اعتماد و اتکا به خداوند بود نه موشک و سلاح‌های پیشرفته است.

وی با اشاره به درس‌آموزی از دفاع مقدس افزود: باید قدر خانواده شهدا را که مایه عزت و سربلندی ما هستند بدانیم و یک آن نباید از تکریم و تجلیل آنها کوتاهی کنیم.

حسینی بوشهری با بیان اینکه دفاع مقدس گنجینه‌ای پایان‌ناپذیر است گفت: روحانیون، هنرمندان، جوانان، دانشجویان و به ویژه رزمندگانی که شاهد ماجرا بوده‌اند باید به زیبایی، دفاع مقدس را به تصویر بکشند تا برای نسل‌های آینده الهام‌بخش باشد.

امام جمعه قم ادامه داد: در دوران دفاع مقدس دشمن را بر اساس واقعیت‌ها شناختیم و با او جنگیدیم و دوستان را هم بر همین اساس در کنار خود قرار دادیم؛ رهبری فرمودند آنجا دچار اشتباه محاسباتی نشدیم و امروز هم سیاسیون و روحانیون ایرانی و تمام اقشار جامعه در معادلات جهانی نباید اختلاف و اشتباه محاسبه شوند و تصور و اقدامی نداشته باشند که موجب شکست شود.

وی همچنین سالروز شهادت مظلومانه زائران خانه خدا را مورد توجه قرار داد و گفت: این فاجعه از سوی مثلث کفر، ارتجاع و الحاد صورت گرفت.

حسینی بوشهری به حوادث منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد و افزود: حضور رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل نخستین مسئله است؛ این حضور موجب ارائه تصویر روشنی از نظام اسلامی و بیان نظرات نظام در سطح جهانی می‌شود زیرا غربی‌‌ها در طول سال، با بمباران تبلیغاتی علیه ملت ایران فعالیت می‌کنند؛ حتی نخست وزیر انگلستان پس از دیدار با رئیس جمهور ایران به شایعه پراکنی می‌پردازد.

خطیب جمعه قم با اشاره به همزمانی سفر رئیس جمهور به سازمان ملل با مذاکرات هسته‌ای گفت: بارها گفته‌ایم در مذاکرات، دیدگاه‌های رهبری در جای جای آن باید لحاظ و خطوط قرمز هم رعایت شوند زیرا نمی‌توان با مصالح این ملت و مملکت شوخی کرد.

وی ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب به خوبی افشاگری و چهره مستکبران را رسوا کردند؛ داعش را چه کسی به وجود آورد و تجهیز کرد و آنها را سه سال علیه دولت قانونی سوریه به جنگ واداشت؟ آیا غربی‌ها تصور می‌کنند جهان برنامه‌ریزی‌های آنها با باور می‌کند؟ ایران در خط مقدم جبهه علیه داعش است و کسی دروغ‌های غربی‌ها را باور نمی‌کند.

حسینی بوشهری با اشاره به عملیات‌هایی که در سوریه علیه تکفیری‌ها صورت گرفته است گفت: بسیاری از زیرساخت‌های سوریه را نابود کرده‌اند و در عراق هم به وسیله بمباران‌های گسترده، بسیاری از نظامیان این کشور را کشته‌اند؛ قطر، عربستان، اردن و بحرین که گوش به فرمان آمریکا هستند در این ائتلاف حضور یافته‌اند و می‌خواهند با داعش مبارزه کنند در حالیکه تروریسم را به دو نوع خوب و بد تقسیم می‌کنند و می‌گویند هر که با ما نیست تروریست بد است؛ مضحک بودن ماجرا اینجاست که در سوریه چندین گروه می‌جنگند و برخی می‌گویند علیه داعش مبارزه می‌کنیم و در این حال برخی گروه‌ها هم در عربستان آموزش می‌بینند تا علیه دولت سوریه بجنگند.

امام جمعه قم به رویداد مهمی که در یمن رخ داده اشاره کرد و افزود: بر تدبیر انقلابیون یمن باید آفرین گفت زیرا شعارهای قومی و خاص مطرح نشده و دایره آن بسیار گسترده بوده است تا همه مردم زیر یک پرچم باشند و نتیجه آن هم تسلیم دولت و انحلال کابینه بود و رئیس جمهور توافق‌نامه را امضا کرد البته باید زمینه را برای گام‌های بعدی فراهم کنند.