نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به مسئله فلسطین گفت: راه علاج این زخم کهنه در جهان اسلام در حج خواهد بود و اندیشمندان مسلمان باید برای صحبت بر سر این مسئله گردهم آیند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسگر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم در حرم حضرت معصومه(س) اظهار کرد: بر اساس روایات اسلامی، زیارت خانه خدا و مشرف شدن به حج دارای منافع مادی و معنوی است و هر کس به دنبال دنیا و آخرت است باید به این سفر برود.

وی افزود: حج دارای برکات فردی فراوانی است به طوری که در روایات اسلامی 16 مورد از آنها برشمرده شده که برخی از آنها عبارتند از پاک شدن گناهان، پاداش بهشت برای حج مقبول، استجابت دعاهای مردم در زمان حج، دستیابی به خیر دنیا و آخرت، نورانیت وجودی انسان و آرامش دل و سکونت روح و روان.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه طراحی حج از سوی خداوند به گونه‌ای است که تحول در حجاج خود به خود روی می‌دهد گفت: در مناسک حج دستور داده شده که وقتی انسان می‌خواهد محرم شود پیش از آن باید توبه کند و حلالیت بطلبد و اگر مشکلاتی هم دارد و مال حرامی در بین اموالش است باید آن را پاک کند تا بتواند در میقات حضور یابد.

وی ادامه داد: شرایط لباس احرام هم خاص است و دستوراتی در این زمینه داده شده؛ تمام اعمال حج تمرین عبودیت با طراحی بسیاری زیبایی برای ایجاد تحول روحی و اخلاقی هستند.

قاضی عسگر با اشاره به سلسله لوازمی که برای ایجاد تحول اخلاقی و روحی ضروری هستند خاطرنشان کرد: در مهمانی خداوند، اخلاص، پاکی روح و پاکی اموال لازم است تا انسان بتواند به تحول مورد نظر دست یابد.

سرپرست حجاج ایرانی گفت: کعبه یک نماد است و حجاج وقتی دست بر حجرالاسود می‌کشند یا دستانشان را بلند می‌کنند و الله اکبر می‌گویند در حقیقت با خداوند بیعت می‌کنند؛ حج به معنای مشخص شدن راه و مسیر صحیح زندگی است و حجاج همه اعمالشان را برای رسیدن به همین منظور انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه صرف گردش دور خانه خداوند به عنوان حرکتی عادی تاثیری در انسان نخواهد داشت خاطرنشان کرد: حج عامل تحول انسان‌ها از نظر فردی است ولی در مدینه و زیارت بارگاه نورانی پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) هم چنین تاثیری دارد؛ حجاج در کنار قبر مطهر پیامبر و در قبرستان بقیع به دنبال یافتن الگویی کامل برای زندگی هستند.

قاضی عسگر در ادامه به ابعاد اجتماعی و سیاسی حج اشاره کرد و گفت: حج به گونه‌ای طراحی شده که هم در اقتصاد جوامع مسلمان تاثیرگذار باشد و هم در سیاست آنها ولی امروزه این بهره‌برداری صورت نمی‌گیرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: افراد مستطیع از گوشه و کنار جهان و در یک زمان مشخص در کنار خانه خداوند اجتماع می‌کنند در حالی‌که یک ریال بار مالی بر دولت‌ها ندارند؛ نخستین ثمره ظاهری حج نشان‌دهنده قدرت و اقتدار جامعه اسلامی است.

وی با بیان اینکه آشنا شدن حجاج با هم در مراسم حج یکی از ثمرات این عبادت مهم محسوب می‌شود گفت: باید مسائل و مشکلات جهان اسلام را در حج بیان کرد؛ چگونه برخی می‌توانند راحت بخوابند در حالی‌که بیش از دو هزار نفر زن و کودک و انسان مظلوم در غزه به خاک و خون کشیده شوند و بیش از 12 هزار نفر مجروح و خانه‌هایشان خراب شود؛ راه علاج این زخم کهنه در جهان اسلام در حج خواهد بود، درمان معضل گروه‌های تکفیری هم در حج است به این ترتیب که اندیشمندان جهان اسلام باید کنار هم بنشینند و راه چاره پیدا کنند زیرا از سازمان ملل و مذاکره با استکبار چیزی عاید مسلمانان نخواهد شد.

قاضی عسگر با تاکید بر اینکه فریاد ضد استکباری مسلمانان در حج باید سر داده شود خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم(ص) در کعبه بت‌ها را شکست و امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب هم به ما آموختند که می‌توان بت‌ها را شکست؛ در غزه که منطقه‌ای محاصره شده است، مقاومت با دست خالی، صولت رژیم صهیونیستی را شکست و مستکبران را وادار کرد که محاصره را بشکند.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: حج می‌تواند زمینه‌ساز تشکیل بازار بزرگ اسلامی هم باشد؛ در حال حاضر کشورهای اروپایی و سایر جوامعی که اعتقادی به اسلام ندارند و حتی با ما سر دشمنی دارند بازار مسلمانان را در اختیار گرفته‌اند ولی در حج می‌توان بازاری مشترک و اسلامی شکل داد تا مسلمانان متعهد شوند ابتدا از محصولات خودشان استفاده کنند و اگر کالایی که می‌خواستند بین مسلمانان وجود نداشت آنگاه به‌سراغ دیگران بروند.