آیت‌الله سید محمد سعیدی ظهر امروز در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم در حرم حضرت معصومه(س) سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) را تسلیت گفت و اظهار کرد: ایشان را شیخ‌الائمه می‌نامند زیرا 65 سال عمر ایشان نسبت به سایر اهل بیت(ع) بیشتر بود؛ امام صادق(ع) از عمر نسبتاً بلند خود و نیز فرصت درگیری میان عباسیان و امویان استفاده کردند و نهضت علمی بزرگی را به راه انداختند.

وی افزود: دوران امام صادق(ع) عصر اوج‌گیری علم و دانش و فرهنگ بود که این امر دلایلی چند داشت؛ نخست اینکه مسلمانان به واسطه تعالیم قرآن و احادیث پیامبر اکرم(ص) انگیزه‌های اعتقادی فراوانی برای این نهضت علمی داشتند و دیگر اینکه در آن دوران، نژادها و اقوام گوناگون با فرهنگ‌ها و علوم مختلف به میان مسلمانان آمده بودند و همچنین تعصبات قومی و مذهبی وجود نداشت و پیروان و عالمان ادیان گوناگون آزادی عمل داشتند و به احکام خود رفتار می‌کردند و همین آزادی اعتقادی، علومی را از جانب آنها به میان مسلمانان آورد.

امام جمعه قم با بیان اینکه این سئوال مطرح است که چرا امام جعفر صادق(ع) نهضت مسلحانه و سیاسی را هم در کنار قیام علمی رهبری نکردند گفت: البته ایشان زمینه‌سازی برای عزل بنی‌امیه و جانشینی علویون را انجام می‌دادند، اما دلایلی هم وجود داشت که امام، قیام مسلحانه را به طور جدی پیگیری نکردند که از آن جمله می‌توان به عدم وجود یارانی فداکار برای این امر و ضرورت بهانه ندادن به دشمنان برای سرکوب علویون اشاره کرد، چراکه مخالفان تشیع از نهضت علمی ایشان به وحشت افتاده بودند.

وی با اشاره به جریان‌هایی مانند خوارج، زنادقه و نیز صوفیان که در زمان امام صادق(ع) فعال بودند گفت: ایشان یک تنه با همه این مهاجمان فکری و فرهنگی درگیر و برای رویارویی با همه آنها شاگردانی را تربیت کرده بودند، بنابراین منطقی نبود که آن امام همام، این جبهه فرهنگی را رها کرده و به مبارزه نظامی بپردازند.

وی آغاز خطبه دوم را به بیان مناسبت‌های هفته جاری اختصاص داد و عنوان کرد: 25 شوال هر سال یادآور هجوم وحشیانه مزدوران شاه به مدرسه فیضیه و به شهادت رساندن طلابی است که به دعوت مرحوم آیت‌الله گلپایگانی گردهم آمده بودند؛ امام راحل از این تهدید و تهاجم فرصتی عظیم ساختند و قیامی بزرگ را رهبری کردند که در نهایت به نابودی رژیم شاه انجامید.

سعیدی به آغاز هفته دولت در هشتم شهریورماه اشاره کرد و گفت: در این هفته دولت‌های جمهوری اسلامی خدمات و برنامه‌های خود را به اطلاع مردم می‌رسانند و بیش از گذشته به رهنمودهای امام و رهبری توجه می‌کنند.

تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب همواره توصیه کرده‌اند که همه باید کمک کنند تا دولت جمهوری اسلامی بتواند به وظایفش به درستی عمل کند و ما هم تابع ایشان هستیم  بنابراین همگان باید از حاشیه‌سازی باید پرهیز کنند.

وی به میلاد با سعادت حضرت معصومه(س) اشاره کرد و افزود: روایت است که سه درب از درب‌های بهشت به روی قم باز می‌شود؛ همچنین در حدیث از امام صادق(ع) است که یکی از من در قم مدفون خواهد شد و ایشان به شفاعت همه امت خواهند پرداخت.

سعیدی به دهه کرامت یعنی 10 روز میان میلاد حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) اشاره کرد و گفت: روز میلاد فاطمه معصومه(س) به نام روز دختر هم نامیده شده تا دختران جامعه ما بیش از گذشته ایشان را الگویی در همه عرصه‌های زندگی قرار دهند.

امام جمعه قم در ادامه از سرگیری تهاجم رژیم صهیونیستی به غزه را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: به یاری خداوند، هیچ یک از اهداف این تهاجم تاکنون محقق نشده و از این پس هم تحقق نخواهد یافت؛ امیدواریم با تسلیح مردم کرانه باختری، صحنه جنگ علیه صهیونیست‌ها چنان گسترش یابد که آنها از کرده خود پشیمان شوند.

وی به جریانات کشور عراق اشاره کرد و متذکر شد: نوری مالکی به دلیل شرایط موجود از حق قانونی خود صرف نظر کرد و به نفع طرف مقابل کنار رفت؛ امیدواریم با رهنمودهای مرجعیت شیعه در این کشور، شاهد روی کار آمدن هر چه سریع‌تر دولتی قانونی باشیم تا عراق به سرعت از بحران‌های پیش‌رو به ویژه فتنه داعش خلاص شود.