خطیب نماز جمعه قم گفت: اگر بتوانیم برای خود و جامعه اثرات ناخوشایند گناه را تبیین کنیم شاهد خواهیم بود که افراد از گناه دست می‌کشند.آیت‌الله سید هاشم حسینی‌بوشهری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد در سخنانی با اشاره به حدیثی از امام هادی (ع) گفت: هرکس از خدا بهراسد و تقوا پیشه کند نتیجه‌اش در زندگی این است که مردم از او حساب می‌برند و در برابر او تسلیم هستند و از او فرمان می‌پذیرند.

وی عنوان کرد: هرچه درجه قرب ما به خدا بیشتر باشد در جامعه ارج و قرب ما در میان بندگان خدا بیشتر خواهد بود.


امام جمعه قم تصریح کرد: قرآن کریم سفارش کرده است که مرزهای الهی را رعایت کنید و از مرزها عبور نکنید.

وی افزود: اگر کسی حریم‌شکن شد آیا راهی برای برون رفت او که به دامان گناه غلتیده است وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سئوال باید گفت اگر ما بتوانیم برای خود و جامعه اثرات ناخوشایند گناه را تبیین کنیم شاهد خواهیم بود که افراد از گناه دست می‌کشند.


امام جمعه قم تصریح کرد: قرآن کریم سفارش کرده است که مرزهای الهی را رعایت کنید و از مرزها عبور نکنید.

وی افزود: اگر کسی حریم‌شکن شد آیا راهی برای برون رفت او که به دامان گناه غلتیده است وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سئوال باید گفت اگر ما بتوانیم برای خود و جامعه اثرات ناخوشایند گناه را تبیین کنیم شاهد خواهیم بود که افراد از گناه دست می‌کشند.

حسینی‌بوشهری نخستین پیامد گناه را سوء‌عاقبت دانست و عنوان کرد: افراد اگر بدانند به واسطه گناه خطراتی در انتظارشان است مطمئناً سراغ آن نمی‌روند.

وی در ادامه با اشاره به دیدار سفرا و نمایندگی‌های دفاتر جمهوری اسلامی در کشورهای دیگر با رهبر انقلاب اسلامی اظهار کرد: در این دیدار مقام معظم رهبری دیدگاه‌های مهمی را تبیین کردند که یکی از آن‌ها به کرسی نشاندن اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی نظام بود و این‌که سیاست خارجی ما باید از موضع فعال با جهان ارتباط برقرار کند و این امر قابل تحقق است.

امام جمعه قم نترسیدن از کشورهای مستکبر عالم را از دیگر رهنمودهای رهبری در این دیدار عنوان کرد و گفت: ملت ایران سالیانی است که بر اساس پیروی از مقتدای خویش می‌گوید آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و تا امروز نیز با اقتدار و شهامت این شعار را در دنیا فریاد زده است.

حسینی‌بوشهری دفاع از مظلوم و مبارزه با ظالم را از جمله سیاست‌های خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و تاکید کرد: امروز می‌بینیم به دلیل روحیه استکبارستیزی جمهوری اسلامی و نمایان ساختن چهره واقعی استکبار جهانی، آمریکا و رژیم صهیونیستی به واسطه اقدامات ضدبشری خود در دنیا منفور شده‌اند و روز به روز به نابودی نزدیک‌تر می‌شوند.

وی با اشاره به این‌که رهبر انقلاب اسلامی بارها از بی‌اعتمادی به آمریکا و مذاکره با آن سخن گفته‌اند، ادامه داد: رهبری در این دیدار فرمودند مذاکرات یک ساله نه‌ تنها تحریم‌های علیه ایران را کم نکرد بلکه موجب تشدید آن شد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با تاکید بر این‌که با این مذاکرات 2 ضرر متوجه نظام جمهوری اسلامی شد به تبیین آن پرداخت و عنوان کرد: نخستین ضرر این بود که ملت‌های آزادی‌خواه جهان تصور کردند ما دچار تزلزل شده‌ایم گرچه مواضع صریح مقام معظم رهبری از این احتمال پیشگیری کرد و دوم این‌که آمریکا در جریان این مذاکرات خواسته‌های دیگری را نیز مطرح کرد و به همین دلیل رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند که تا وقتی آمریکا این‌گونه رفتار می‌کند زمینه‌ای برای تعامل نخواهیم داشت.

حسینی‌بوشهری ضمن ابراز خرسندی از این‌که روند سیاسی در عراق رو به کمال است، اظهار کرد: رئیس جمهور و رئیس مجلس این کشور انتخاب شدند و با کناره‌گیری نخست وزیر فعلی و اعلام حمایت وی از نخست وزیر مطرح شده شرایط در عراق به گونه‌ای دیگر رقم خواهد خورد و مقام معظم رهبری نیز نسبت به این روند برای مقابله با فتنه‌ در عراق اظهار امیدواری کردند.

وی با تاکید بر این‌که حل مشکلات امنیتی و نظامی عراق در گرو حل مشکلات سیاسی آن است، تاکید کرد: امیدواریم با حل شدن مشکلات سیاسی مشکل امنیتی نیز در این کشور به سرعت حل شود و فتنه‌گران نابود شوند.

امام جمعه قم با اظهار این‌که اسرائیل در جنگ علیه غزه به شکست رسیده است، عنوان کرد: امروز شاهد هستیم کمتر کشوری در جهان است که روزانه علیه جنایات این رژیم آدمکش تظاهرات نکند و برخی اخبار حاکی از زمزمه‌های جدی برای برکناری نتانیاهو از قدرت است که این موضوع نیز حاکی از شکست اسرائیل در برابر اراده محکم مردم غزه و گروه‌های مقامت است که امیدواریم در مذاکرات نیز با شکست مواجه شده و ناچار به ترک محاصره غزه اقدام کنند.

حسینی‌بوشهری با اشاره به حادثه ناگوار سقوط هواپیما و کشته شدن تعدادی از هموطنان گفت: ضمن اعلام همدردی با بازماندگان این حادثه اسفناک از همه دست‌اندرکاران می‌‌خواهیم که این موضوع را هرچه سریع‌تر ریشه‌یابی کرده و به اطلاع مردم برسانند.

وی با انتقاد از اعلام زمانی طولانی برای تحقیق و بیان علت حادثه اظهار کرد: مدت مطرح شده توسط مقام مسئول آنقدر طولانی است که ممکن است این حادثه از خاطره‌ها محو شود، جان انسان بسیار ارزشمند است و در چنین حادثه‌ای که تعداد زیادی از انسان‌ها جانشان را از دست می‌دهند مسئولین باید با سرعت و دقت بیشتری به بررسی علل حادثه اقدام کنند.

امام جمعه قم در پایان با اشاره به ارائه بسته خروج از رکود توسط دولت خاطرنشان کرد: دولت معتقد است در مهار تورم موفق بوده است ولی مهم این است که مهار تورم توام با رونق تولید همراه شود و اگر این 2 با هم انجام شود مشخص است ظرافت‌های کار در نظر گرفته شده و امیدواریم به زودی اخبار خوشی از تولید در کشور را شاهد باشیم.